Povinné zmluvné poistenie na dosah ruky

Povinné zmluvné poistenieKoľko vlastníte motorových alebo nemotorových dopravných prostriedkov? Ste si istý, že máte na všetky riadne uzatvorené povinné zmluvné poistenie? Možno trochu priťahujeme za vlasy, keď povieme, že týmto spôsobom musíte mať zabezpečený každý prostriedok. Je len veľmi málo vozidiel, na ktoré sa nevzťahuje, v rámci nich by sme mohli zmieniť bicykel. Ako teda vedieť, čo poistiť a čo už nie? Ako vedieť, kde zohnať tú najlepšiu a najvýhodnejšiu trhovú ponuku, ktorá by vyhovovala všetkému, čo od tohto zabezpečenia očakávate? Jedno je však, cestu si uľahčíte, ak skúsite povinné zmluvné poistenie. Na všetky otázky sa vám však budeme snažiť prostredníctvom tohto článku odpovedať.

Povinnosť, ktorá chráni nasledovné…

Nanešťastie si väčšina motoristov / nemotoristov resp. majiteľov vlastniacich niektoré z týchto prostriedkov myslí, že povinné zmluvné poistenie je neužitočné. Opak je však pravdou. Tým, že ho máte, sa chránite pred tým, že by ste museli platiť, ak niekomu spôsobíte škodu. To isté platí aj opačne. Ak niekto poškodí vás alebo váš prostriedok jeho poisteným prostriedkom, jeho poisťovňa by mala zaplatiť všetky spôsobené škody. Dôležité je však všetko zdokladovať a postupovať tak, ako treba. Hádky poškodených nevedú k ničomu pozitívnemu. Preto, ak niekomu spôsobíte škodu aj bez jeho prítomnosti, uvedomte si, že PZP mu ju vie nahradiť. Nemusíte z miesta bezhlavo utekať.

Ďalším veľkým plusom je to, že nielen vy/my ako spotrebitelia musíme rešpektovať rôzne nariadenia. Takisto ich musia rešpektovať aj jednotlivé spoločnosti, poisťovne nevynímajúc. Zákon totiž určil, že každé poistenie musí byť schopné pokryť až miliónové udalosti. Napr. ak by ste niekomu spôsobili škodu na majetku, toto zabezpečenie ju musí vedieť preplatiť až do 1 milióna eur. Pri škodách na zdraví musí vedieť uhradiť až do 5 miliónov. To, že škody môžu skutočne dosiahnuť takéto hodnoty, dokazuje nejedna nešťastná udalosť.

V princípe sa teda vaše PZP vzťahuje len na tých, ktorých by ste poškodili (resp. ich majetok). Nie na poškodenia, ktoré by vznikli na vašom vozidle v dôsledku vášho pochybenia.  Na krytie škôd tohto typu slúži havarijné zabezpečenie, ktoré môže byť aj niekoľkonásobne drahšie. Pokiaľ by ste si ho chceli zabezpečiť zvlášť. Ponuky niektorých poisťovní sú niekedy skutočne praktické a výhodné.

Môžete ochrániť aj seba

Motor v auteNejeden človek považuje za zbytočnosť službu, za ktorú musí zaplatiť a ktorá by chránila iných a nie jeho. Princíp sme si však už uviedli. Preto veríme, že ak ste patrili k takej kategórií myšlienkárov, názor ste zmenili. Je pravda, že za toto základné zabezpečenie musíte zaplatiť niekedy aj niekoľko stoviek eur a nechráni priamo vás. Ale ušetriť tým môžete aj niekoľko miliónov eur.

V rámci základného zabezpečenia však rozšírenou ponukou disponujú Generali, Komunálna poisťovňa a Kooperativa. Povinné zmluvné poistenie od Uzavripzp u nich totiž chráni aj vás, nielen tých, ktorých by ste mohli poškodiť. Najlepšie na tom je, že napr. v Generali si môžete navoliť o aké havarijné riziko máte záujem. V ostatných dvoch ste chránení vy a vaša posádky, nie vozidlo ako také. Ak si myslíte, že poistné týchto ponúk bude v porovnaní s inými ponukami poisťovní vyššie, mýlite sa. Napriek tomu, že majú rozšírené poistné krytie, patria k ponukám s najatraktívnejšími cenami poistného. Potrebujete dôkaz? Vyskúšajte porovnanie online.

Porovnávať povinné zmluvné poistenie sa oplatí

Ľudia majú mnoho predsudkov a nesprávnych domnienok. Okrem vyššie zmienených je to napríklad aj to, že ceny sú všade rovnaké resp. s veľmi malými rozdielmi. To nie je pravda. Cena sa môže líšiť až v stovkách eur, čo vám dokáže jedine online porovnanie. Kliknite si napr. na hore uvedenú stránku a bezplatne a nezáväzne si môžete zistiť všetky vaše ponuky. Poistné sa samozrejme odvíja hlavne od parametrov vozidla, preto je do formulára na výpočet porovnania online zadať tieto údaje. Rovnako môžu výslednú cenu ovplyvniť aj niektoré fakty o jeho majiteľov, nepôjde však o nič osobné.

Ak si PZP uzatvoríte online, nielenže vám porovnanie dokáže ušetriť stovky eur, ale aj hodiny času. Porovnať si tie isté ponuky osobne by mohlo zabrať aj niekoľko hodín prípadne dní. Pokiaľ ste pracovne vyťažený, do pobočky by ste sa možno tak skoro nedostali. Preto je dobrou správou, že mnoho produktov si môžete uzatvoriť priamo z domu a o hociktorej hodine. Najlepšie, najlacnejšie a najvýhodnejšie povinné zmluvné poistenie nájdete jedine online prostredníctvom porovnania.

Z porovnania môžete o niektorú ponuku aj požiadať. Vzápätí vám na mail príde niekoľko dokumentov. Vrátane nich aj dočasná 30-dňová zelená karta, ktorú si musíte vytlačiť a nosiť vo vozidle, ak ho plánujete využívať. Poistné zaplaťte čím skôr. Údaje na zaplatenie ste taktiež obdržali mailom. Po zaevidovaní platby vám poisťovňa pošle originál zelenú kartu, ktorá slúži ako doklad o poistení (viac v článku od Uzavripzp). Jej absencia sa pokutuje.

Rýchle pokutovanie

Upravené autoAko sme už uviedli, vo vozidle potrebujete mať okrem technických dokladov aj doklady o tom, na ňom máte uzatvorenú poistku na auto. Ide o zelenú kartu, potrebnú u nás a aj v zahraničí. Bez nej by ste si na cestách mohli nepekne priplatiť. Na Slovensku by to mohlo byť jednorazovo aj niekoľko stoviek eur, zatiaľ čo mimo nášho územia už môže ísť aj o tisíce eur prípadne zhabanie vozidla. Kontrolu poistenia má v kompetencii aj Obvodný úrad, ktorý môže nezodpovedným vodičom udeliť pokutu vo výške 3 330 eur aj 3 roky po nelegálnej jazde. Ako vidíte, riskovať sa naozaj neplatí.

Čo možno poistiť?

Toto zabezpečenie sa nevzťahuje len na tie prostriedky, ktoré sú v cestnej premávke dennodenne, ale aj na také, ktoré do nej vstupujú zriedkavo. Teda môže ísť aj o rôzne historické vozidlá bez EČV, pracovné či poľnohospodárske stroje, vysokozdvižné vozíky, bežné autá, motocykle atď. V skratke, povinné zmluvné poistenie je dobré uzavrieť si na všetko, čo môže spôsobiť škodu na zdraví alebo na majetku. Viac o tom sa môžete dočítať priamo v zákone alebo v tomto odkaze.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.