Pôžičky na materskú

Tehotenstvo a bruchoStať sa rodičom je ten najväčší dar, aký môže človek dostať. O tom, ako si ho ľudia nevážia však hovoriť nebudeme. Dnešnou problematikou bude to, ako sa popasovať so zvýšenými výdavkami v mesiaci. Nie každý mesiac je totiž ideálny a štátny príspevok nemusí vždy pokryť všetko, čo je potrebné. Preto sa niektorí obraciame na pomoc inštitúcií, ktoré by nám poskytli pôžičky na materskú. Plienky a púdre nie sú všetko, čo bábätko a mamička (alebo otecko) potrebujú. To ale pochopí len ten, kto si situáciu zažil. Ľudia určujúci jednotlivé podpory v nej určite neboli. Nikto z nich nebol nútený vyžiť na mesiac len z týchto dávok. Preto sa dozviete, či je na našom trhu niekto, kto poskytuje pôžičky na materskú či už ste chlap alebo žena. Ak áno, povieme vám aj kto, aby ste zbytočne neplytvali vašim časom tým, že týchto poskytovateľov budete hľadať. Ako rodiť máte určite kopec iných starostí a medzi ne nespadá surfovanie po internete.

Nielen nebankové spoločnosti

Či už po poskytovateľoch pôžičky na materskú pátrate na vlastnú päsť alebo ste ešte nezačali, možno vás prekvapí fakt, že ich umožňujú aj niektoré bankové spoločnosti. Konkrétne poštová banka. Väčšinou to býva tak, že banky automaticky vylučujú žiadateľov s nízkym príjmom alebo tých, ktorí žijú na základe štátneho príspevku. Nehovoriac o tých, ktorí majú zápis v registri… Poštová banka je v tomto iná a pôžičky poskytuje nielen na materskú, ale aj dôchodcom, živnostníkom či poberateľom iných príspevkov. U ostatných bánk sa s touto ponukou v súčasnosti pravdepodobne nestretnete.

Možno si myslíte, že u nebankových spoločností bude tento typ produktu získať jednoduchšie. Nie je to tak. Na slovenskom trhu je ich pomerne dosť, ale reálne ich ponúkajú len dve spoločnosti. Pôžičky na materskú môžete získať online alebo cez telefón v Pôžičkomate alebo prostredníctvom Minipôžičky. Žiadať o nich je skutočne rýchle a jednoduché a nemusíte vôbec nič dokladovať.

Alternatívnou možnosťou mimo rodiny a inštitúcií sú aj súkromníci, ktorí vám požičajú na zmenku. To však môže byť za veľmi nevýhodných podmienok. Nejdeme ale všetkých hádzať do jedného vreca a možno by ponuka bola výhodnejšia než v banke. Rozdiel v bankových a nebankových ponukách pôžičiek na materskú je nielen v úroku, ale aj vo výške požičiavanej sumy, dobe splatenia či všeobecných podmienok na získanie. Konkretizujme si ich…

Čo poskytovatelia pôžičiek na materskú kontrolujú?

Je logické, že bankový poskytovateľ toho bude kontrolovať viac ako nebankový. I keď to nemusí byť pravidlo, pretože v súčasnosti sú aj niektoré nebankové spoločnosti pri posudzovaní žiadostí tak prísne ako banky. Ak však máte z minulosti alebo v súčasnosti nejaké resty, pôžičky na materskú bez kontroly registra vám poskytne jedine nebanková spoločnosť. Konkrétne tá, ktorú sme vyššie zmienili ako druhú v poradí. Ponuky bez dokladovania rôzneho typu ako napr. príjmu či zamestnania predkladá aj vyššie uvedená Poštová banka. Pravda je taká, že oficiálni a licencovaní poskytovatelia, ktorých si môžete overiť na webovej stránke NBS, si vedia výšku vašich príspevkov zistiť aj sami. Bez toho, aby ste ich dokladovali.

Koľko si môžete požičať, aký je úrok a dokedy dlh splatiť?

žena s dáždnikomNakoľko sme si vyššie uviedli tri spoločnosti, ktoré pôžičky na materskej poskytujú, budeme sa venovať ich ponukám. O najnižšie sumy, ktoré sú ľahko a hlavne rýchlo získateľné, môžete požiadať buď online alebo cez telefón nebankové spoločnosti. Na vašom účte môžu byť už do 10 minút od schválenia, maximálne do 24 hodín.

S Minipôžičkou si môžete po prvýkrát požičať maximálne 100 eur, po včasnom splatení už môžete žiadať aj o vyššie sumy. Pri Pôžičkomate je horná hranica pôžičiek na materskú stanovená na 500 eur, pričom doba splatnosti u prvého aj druhého poskytovateľa nepresahuje 30 dní. Iba v prípade predlženia doby splatnosti, čo sa spoplatňuje a pochopiteľne, predlženie doby je potrebné oznámiť pred konečným dňom splatnosti. Úroková sadzba pôžičiek na materskú presahuje 30% len pri prvej zmienenej spoločnosti. Je to hlavne preto, že nemá licenciu od Národnej banky Slovenska, nakoľko pochádza zo zahraničia, konkrétne z Českej republiky. Zatiaľ čo za 100 eur pri splatnosti 28 dní v nej zaplatíte 28 eur, pri druhej zmienenej to je len 1,98 eura. Vo všeobecnosti je platné, že čím kratšiu dobu splatenia si určíte, tým menej preplatíte.

Pôžičky na materskú od Poštovej banky vám umožňujú požičať si oveľa vyššie sumy, od 300 eur aj do 30 000 eur so splatnosťou na 8 rokov, minimálne 1 rok. Maximálne poplatky nepresahujú 23% a to aj tak len so všetkými druhmi pripoistenia schopnosti splácať dlžnú sumu. Úrok sa môže nachádzať aj pod úrovňou 10%. V špeciálnych prípadoch máte nárok na 6 odkladov splátky bez poplatku. Je dosť možné, že za takýchto výhodných podmienok môžete pôžičky na materskú od Poštovej banke získať len ak máte u nich založený účet. V opačnom prípade je potrebné rátať s dokladovaním príjmu.

Rada na záver

Ak viete, že s peniazmi mesačne vychádzate len tak-tak, neodporúčame vám o pôžičky na materskú žiadať oficiálne inštitúcie. Pri nemožnosti splácania to totiž môže mať nie veľmi príjemné následky. Preto sa v takej situácii skúste so žiadosťou o finančnú pomoc obrátiť v rodine. Ak ste si ale istý, že splácať budete môcť v riadnych termínoch, potom našu radu považujte za bezpredmetnú.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *